Sukces

Zasada numer 1 Im więcej dajesz, tym więcej otrzymujesz

Jedną z najważniejszych zasad J. P Gettiego – człowieka uznanego w roku 1957 za najbogatszego człowieka świata, była zasada: “buduj sukces na sukcesie innych”.
W tradycyjnym biznesie istnieje pojęcie konkurencji i często pieniądze zarabiają silniejsi, z większymi plecami i nie zawsze zgodnie z zasadami etyki.
Poza tym prawdziwy sukces to oprócz pieniędzy również spokój umysłu i radość życia.
To również poczucie, że komuś mogłeś pomóc.

Na czym polega prawdziwa pomoc? Można kogoś wyręczyć, pocieszyć, dać mu dobra materialne. Ale to jest tylko pomoc chwilowa. Stare przysłowie mówi: “dając komuś rybę nakarmisz go na kilka godzin. Dając mu wędkę, pomożesz mu na całe życie”.
A często okazuje się, że dając komuś coś za darmo, bardziej mu szkodzimy niż pomagamy.
Kiedyś oglądałem program, do którego zaproszono ludzi, którzy kilka lat wcześniej wygrali duże sumy pieniędzy: na loterii, w totolotka, konie itp. Co się okazało: po kilku latach od wygranej, ci ludzie są w sytuacji finansowej gorszej, niż byli przed wygraną, a oprócz tego mieli mnóstwo życiowych problemów: więzienia, nałogi, rozbite małżeństwa, nawet szpitale psychiatryczne.
Każdemu z nas wydawać by się mogło, że gdyby wygrał milion dolarów, byłby szczęśliwy, ale pieniądze są energią.
Taką jak ogień lub prąd. Jeżeli całe życie ktoś żyje “na styk” i nagle wygra, milion, to tak jakbyś miał silniczek na 9V i podłączył go do 220V. Co się stanie? – Wiadomo, spali się. I to samo dzieje się z “uzwojeniami” w naszym mózgu.
Oczywiście nie znaczy to, że nie można być bogatym i szczęśliwym. Jak najbardziej można, ale to wymaga przygotowania.

 

Zasada numer 2 Jeśli chcesz mieć pieniądze bez pracy, to najpierw musisz nauczyć się pracować bez pieniędzy.

Kolejna zasada sukcesu mówi, że jeśli chcesz kiedykolwiek osiągnąć jakiekolwiek rezultaty, to najpierw musisz się nauczyć pracować bez rezultatów.

Czyli jeśli chcesz mieć pieniądze bez pracy, to najpierw musisz nauczyć się pracować bez pieniędzy. To prawo dotyczy wszelkich dziedzin, w których ludzie osiągają sukcesy. Wielcy artyści latami tworzyli zanim stali się sławni. Wielcy sportowcy latami trenowali zanim osiągnęli poziom olimpijski, Thomas Edison wykonał ponad 10 tysięcy prób z najprzeróżniejszym materiałem zanim wynalazł żarówkę.

Czy jesteś gotów wygospodarować dziennie dwie, może trzy godziny, żeby nauczyć się działać zgodnie z zasadami sukcesu? Nie przyniesie Ci to błyskawicznych korzyści finansowych, ale da Ci szansę na stopniowy proces dojrzewania, a w konsekwencji na pieniądze bez pracy.

Naucz się inwestować. Z pojęciem inwestycja spotykamy się głównie mając do czynienia z finansami. Inwestujemy w akcje, nieruchomości, wkładamy kapitał do banku na procent itp. Ale pojęcie inwestycji dotyczy również Twojego czasu.
Na czym ono polega?
*Jego zasady są analogiczne do praw obowiązujących w finansach.
*Są dwie główne zasady inwestycji finansowych:

1. Nigdy nie inwestuj wszystkich pieniędzy jakie masz – z części musisz żyć.
2. Musisz zrozumieć, ze wynagrodzenie będzie opóźnione. Na zysk trzeba poczekać kilka miesięcy, a często i lat. Analogicznie, stosując te same dwie reguły można (a nawet trzeba) inwestować czas:
# Wyznacz sobie czas, który zainwestujesz w biznes. Najlepiej wieczorami, zamiast oglądać telewizor.
# Nie spodziewaj się szybkich rezultatów. Wartości, które przychodzą szybko i łatwo, na ogół są niewiele warte. Jest wiele sposobów, żeby szybko zarobić pieniądze, ale te wszystkie metody robią z Ciebie niewolnika. (np. etat) Wolność rozpoczyna się od dochodu pasywnego, od momentu, kiedy nie musisz pracować dla pieniędzy, bo pieniądze pracują dla Ciebie.

Po czym poznać, że zrozumiałeś zasadę opóźnionego wynagrodzenia? – Po tym, że z takim samym entuzjazmem przyjmujesz sukces, jak i porażkę. Natomiast niedojrzałość poznać po tym, że chwilowy upadek zaczynasz traktować jak klęskę.

Upadek jest naturalnym następstwem podejmowania prób. Klęska natomiast, następuje dopiero wtedy, gdy rezygnujesz z ich podejmowania. Naucz się rozróżniać te dwie rzeczy. Upadki są potrzebne, bo Cię uczą. Im więcej razy upadasz, tym stajesz się silniejszy. Klęska, natomiast, to świadomie podjęta decyzja, że już więcej nie spróbujesz czyli skazanie swojego życia na mierność.

 

Zasada numer 3 Prawo Rytmu

Świat funkcjonuje zgodnie z zasadami harmonii i rytmu. Jeżeli potrafisz w swoim życiu zastosować te zasady, będzie to działać jak wzmacniacz tego, co chcesz dokonać.
Np. jeśli żołnierze idą równym krokiem przez most, może się zawalić. Jeśli natomiast szło by tysiąc razy więcej wojska przez ten sam most, ale nierównym krokiem, nic się nie stanie. Jaki z tego wniosek? Że tysiąc razy większa siła działająca chaotycznie, jest słabsza od tysiąc razy mniejszej, działającej rytmicznie.
Zastosuj to prawo w swoim życiu, a osiągniesz sukces.
Jeżeli chcesz zostać sportowcem trenuj codziennie w tym samym czasie. To samo jeśli chcesz zostać artystą, naukowcem, wynalazcą, czy człowiekiem biznesu.

 

Zasada numer 4 Nie oceniaj

Jednym z podstawowych błędów jakie popełniamy, jest ocenianie ludzi. “Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni”. Jeżeli oceniasz kogokolwiek, to tak naprawdę nikogo nie oceniasz, tylko siebie. Wydając osąd, zawsze w jego centrum ustawiasz siebie np. gdy mówisz o kimś, że jest stary, to znaczy, że jest starszy od Ciebie.
Gdy mówisz młody, znaczy, że młodszy; biedny, znaczy, że biedniejszy od Ciebie; bogaty znaczy, że bogatszy itp.

Osądzanie, to koncentracja na tym, co nas dzieli. Natomiast proces mentalnego dojrzewania, to umiejętność dostrzegania tego, co nas łączy. Osądzanie wynika z naszych kompleksów i niedojrzałości psychicznej.
Często również brak właściwej komunikacji powoduję błędną ocenę. Np.: Jeden z moich znajomych był kiedyś (dawno temu) w Związku Radzieckim. Przyjechał do hotelu i pierwszym pytaniem, jakie zadała mu pani w recepcji, było czy ma broń. On zdziwił się i mówi, że nie ma broni. Na to ona, że jeżeli nie ma broni, to nie może w tym hotelu zostać. On się wystraszył i mówi, że jeżeli niezbędna tu jest broń to on lepiej pójdzie do innego hotelu. I już się zbierał do wyjścia, kiedy ktoś wyjaśnił mu, że po rosyjsku broń znaczy rezerwacja.

W różnych sprawach życia, czasem i najprostszych, często nie możemy się porozumieć. Najwięcej kłopotów, począwszy od kłótni małżeńskiej a skończywszy na wojnach światowych, wynika z braku właściwej komunikacji wynikającej z błędnych ocen.

Zasada numer 5 Nie krytykuj

Krytyka to konsekwencja oceniania.
Jest stara chińska opowieść o trzech ślepcach, którzy wędrowali i na swej drodze napotkali słonia.
Nie wiedzieli co to jest, więc zaczęli go dotykać. Jeden chwycił słonia za trąbę i mówi: “Słuchajcie, ten słoń to wielka rura”. Drugi w tym czasie złapał słonia za ogon i woła: “Słoń to taka gruba lina”. Trzeci, który właśnie trzymał słonia za nogę, bardzo się zdziwił słysząc, co mówią pozostali i krzyknął: “Przecież to wielka kolumna”.
Skończyło się w ten sposób, że się pokłócili, a może nawet pobili.

Historia ta w bardzo wymowny sposób mówi o naszym życiu. Dlaczego jest tak wiele sprzecznych poglądów i opinii na temat każdego aspektu życia.
Przypuśćmy, że grupa ludzi pójdzie do kina na ten sam film. Czy zastanawiałeś się, dlaczego wychodząc z kina, każdy będzie miał inną opinię? Jeden powie, że był wspaniały, drugiemu spodoba się któryś z aktorów, trzeciemu któraś ze scen, ktoś inny wyjdzie w połowie. Widzieli ten sam film – TEGO SAMEGO SŁONIA, ale każdy trzymał go za coś innego. Pomyśl, dlaczego, mimo że wszyscy otrzymujemy ze środków masowego przekazu i innych publikacji te same informacje, tyle jest rozbieżnych opinii na temat polityki, sportu, sztuki, biznesu, religii itp.

A teraz zastanów się nad tym, co powinni zrobić ci ślepcy, gdyby naprawdę chcieli zbadać czym jest słoń. Otóż powinni zacząć od siebie, od tego, że są ślepi. I tak samo jest z nami. Jeśli naprawdę chciałbyś poznać świat, musisz zacząć od tego, że jesteś ślepy, że pięć zmysłów, które posiadasz do jego percepcju nie wystarcza. Jeśli to zrozumiesz, wyzwolisz w sobie najdoskonalsze narzędzie, służące do poznawania świata – pokorę.
Bez tego narzędzia, które wiąże się z tolerancją, umiejętnością spojrzenia na świat z czyjegoś punktu widzenia, będziesz szedł przez życie, ograniczony przez własne ego, głosząc, że słoń to rura.
Oczywiście zawsze znajdziesz paru popleczników, którzy akuratnie złapali słonia za to samo.

 

Zasada numer 6 Planowanie

Czas, to Twój największy skarb. Jeśli marnujesz czas – marnujesz życie.

Naucz się planować. Jednym z najważniejszych narzędzi pracy człowieka sukcesu, jest kalendarz.

Mentalność człowieka sukcesu, to umiejętność patrzenia w przyszłość, stawiania sobie celów i planowania. Im dłuższy odcinek czasu potrafisz zaplanować, tym bardziej zbudowałeś w sobie świadomość sukcesu.
W szachy wygrywa ten zawodnik, który potrafi przewidzieć więcej ruchów do przodu.

 

Od czego rozpocząć naukę planowania:

1. Weź kalendarz i zaznacz na dniu jutrzejszym czas, który masz już zajęty [praca, inne obowiązki]
2. Zrób to samo z dniami następnymi [4 – 5 do przodu]
3. Zobacz ile czasu Ci zostało. Zwykle jest to czas, który poświęcasz na hobby, rozrywkę, TV, odpoczynek itp.

Czy jesteś w stanie zainwestować ten czas w swój sukces?

Czy możesz, na najbliższe kilka lat, zrezygnować z ulubionych filmów, klubu, wędkowania, wyjazdów na urlopy, aby osiągnąć swój cel?

Planowania musisz uczyć się tak samo jak wszystkiego, co chcesz umieć.
Czasem spotkasz ludzi, którzy mówią, że nie planują nic w życiu, bo kiedykolwiek coś zaplanowali to nigdy im to nie wyszło. Na ogół są to ludzie, którzy zaplanowali coś raz lub dwa razy i zrazili się niepowodzeniem.

Jeśli chcesz nauczyć się grać na pianinie, musisz ćwiczyć i ćwiczyć. Podobnie jest ze sportem, sztuką, nauką itp. Czemu więc z planowaniem miało by być inaczej?
To potężna umiejętność. Jeśli ją opanujesz to Twoje życie stanie się TWOJE.

Planuj każdy dzień, tydzień, miesiąc, rok. Sprawdzaj wyniki. Gdy coś nie wyjdzie, nie załamuj się. Wytrwałość to klucz do sukcesu. Gdy staniesz się wirtuozem planowania, staniesz się sternikiem swojego życia.

Wyobraź sobie, że masz konto w banku. Codziennie wpływa na nie 2400 dolarów. Ale warunki ustalone są w ten sposób, że jeżeli nie wykorzystasz całej tej sumy w ciągu dzisiejszego dnia to, co pozostanie – przepada. Nic nie może być przeniesione na następny dzień. Co byś robił ? Jak byś żył? Na pewno byłbyś bardzo kreatywny. Wybierałbyś wszystko co do grosza i używał z korzyścią i radością.
Czy wiesz, że masz taki bank. Nazywa się czas. Codziennie wpływają na Twoje konto 24 godziny, czyli 1440 minut. Nie zmarnuj ich. Jeśli nie zużyjesz ich dzisiaj – przepadną. Będziesz tylko o ten dzień starszy.

 

Zasada numer 7 Stań się odporny na krytykę

Niejednokrotnie będziesz przedmiotem krytyki. Dlaczego?
– Ze strachu, bo jeśli Ci wyjdzie, staniesz się dla nich żywym wyrzutem sumienia, dowodem ich lenistwa i ignorancji.
Ludzie nie lubią lepszych od siebie, bo automatycznie oznacza to, że są gorsi. Zwłaszcza jeżeli ci “lepsi” wzrastali w tym samym środowisku co oni. Dla większości potrzeba krytyki jest tak wielka, jak potrzeba zachowania gatunku.
Popatrzmy teraz jak zachowuje się mniejszość – pasjonaci, marzyciele. Również czasem zdarza im się coś skrytykować, ale jest to marginalna część ich koncentracji. Dlaczego? – Bo mają marzenia.

Marzenie to siła, która każe Ci skupiać się na rzeczach pozytywnych, to koło ratunkowe przeciw depresji i negatywizmowi. Nie da się marzyciela trzymać w depresji, tak jak i nadmuchanego balona pod wodą. Będzie całą swą siłą pozytywnego myślenia dążył do tego by wypłynąć.

Stań się odporny na krytykę.

Jeśli jest się mrówką i mieszka w mrowisku i nagle zachciałoby się przestać być mrówką, to najbardziej kompetentną istotą, która poradzi Ci jak to zrobić, na pewno nie będzie druga mrówka. Wręcz przeciwnie. Gdy nagle staniesz się chrabąszczem, to reszta mrówek rzuci się na Ciebie, żeby Cię zjeść. Takie jest prawo buszu. Gdy ktoś jest inny, robi coś innego niż jesteśmy przyzwyczajeni, myśli inaczej, wygląda inaczej, jest obiektem ataków.
Najwybitniejsi ludzie zwykle byli najbardziej krytykowani. Współcześni śmiali się z Edisona, Hondy, Kopernika chcieli spalić na stosie, impresjonistów wyrzucali z salonów itp.

Musisz zaakceptować fakt, poszukując złota, będziesz miał więcej do czynienia z brudem niż ze złotem. Niejednokrotnie będziesz oczerniony od stóp po czubek głowy.
Jeśli Ci to przeszkadza – odpadniesz, zostaniesz tu gdzie byłeś. Jeśli masz naturę zwycięzcy – nie zrazisz się i zdobędziesz swoje marzenie.

Prawo sukcesu oprócz tego, że mówi: “Stań się odporny na krytykę”, mówi również, że jeżeli nikt Cię nie krytykuje to nie jest dobrze, bo znaczy, że nic twórczego nie robisz i jesteś tylko szarą przeciętną mrówką.

Czy ktoś już Ci powiedział że jesteś głupi?
– Jeżeli tak to GRATULACJE!!! Jesteś na dobrej drodze do sukcesu.

 

Zasada numer 8 Słuchaj informacji płynących z właściwych źródeł

Wyobraź sobie boisko sportowe. Jest olimpiada i rozgrywa się mecz piłki nożnej. Tłumy krzyczą na trybunach. Widzów jest tysiące, ale zawodników tylko dwudziestu dwóch. Spróbujmy teraz wspólnie odpowiedzieć na kilka pytań:

– Kto bierze udział w akcji na boisku?
– Oczywiście zawodnicy.
– A kto krzyczy najgłośniej?
– Kibice.
– Czy oni mają wpływ na to, co dzieje się na boisku?
– Nie.
– Kto płaci za to, że tu jest?
– Kibice.
– Kto tu zarabia pieniądze?
– Zawodnicy.
– Czyich rad słuchają zawodnicy: kibiców, czy trenera?
– Oczywiście trenera.

Po co zadałem te pytania? Przecież to wszystko takie oczywiste (a tak w nawiasie, mądrość to umiejętność dostrzegania rzeczy oczywistych).
W życiu jest tak jak na boisku. Są zawodnicy – ci, co biorą udział w akcji. Są kibice – ci, co się przyglądają i najgłośniej krzyczą i są trenerzy.
Zastanów się, kim Ty jesteś? – Czy wiesz, od czego to zależy? – Od tego, czyich rad słuchasz. Jeśli będziesz słuchał kibiców, to przez resztę życia będziesz jednym z nich. Oni nie zarabiają pieniędzy, wręcz przeciwnie, sami płacą. – Za co? Za to, że wolno im przez chwilę pokrzyczeć i dać upust swoim niekontrolowanym emocjom. I właśnie brak kontroli nad emocjami powoduje, że człowiek będzie w życiu tylko kibicem.

Co mógłbyś zrobić, żeby stać się zawodnikiem? Zmienić źródło informacji: Przestać słuchać kibiców, a zacząć słuchać trenera.
Problem większości ludzi polega na tym, że korzystają z nie właściwego źródła informacji. Sugerują się opinią publiczną. Jeżeli większość uważa coś za słuszne to bez wahania przyjmują ich poglądy.

Zapamiętaj raz na zawsze, że większość to kibice!!!

95% ludzi żyje na poziomie szarej przeciętności, albo poniżej. Jeżeli chcesz być tam gdzie oni, to kieruj się ich opinią. Większość rozmów międzyludzkich, telewizja, gazety, i wszystkie środki masowego przekazu – jak sama nazwa wskazuje są dla mas, a masy to KIBICE.

– To co mam zrobić?
– Znaleźć trenera i zacząć słuchać jego rad.
– Kto to ma być?
– To już zależy od tego, co w życiu chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz zostać sportowcem – poszukaj mistrza w tej dziedzinie i go słuchaj. Jeżeli chcesz zostać artystą – podobnie. Jeżeli chcesz być niezależny finansowo – słuchaj rad płynących od ludzi finansowo niezależnych.

Pamiętaj – “zawodnikiem” w życiu może zostać tylko człowiek solidny, obowiązkowy i uczciwy. Taki, co jak coś obieca, to wykonuje.
Większość ludzi niewiele w życiu osiąga – nie, dlatego, że jest ciężko. Wręcz przeciwnie, w życiu więcej trzeba napracować się na swoją biedę niż na sukces. Większość z nas pracuje przez 40 albo 45 lat i całe życie nie mogą związać końca z końcem.
Żeby stać się bogatym wystarczy kilka lat, ale stosując prawa sukcesu.

Są dwa powody, dla których ludzie są biedni:
Pierwszy, to ten, że są nie solidni. Obiecają, że coś zrobią, a nie robią, że przyjdą, a nie przychodzą, nie kończą tego, co zaczynają itp.
Drugi, to niewłaściwe źródło informacji. – Kto uczy nas życia? – Środowisko, rodzina, rodzice, szkoła. Niestety, rzadko zdarza się, w naszym środowisku ktoś naprawdę bogaty. A nawet, jeżeli by był, to czy zechce Cię uczyć?

Na trenera trzeba sobie zasłużyć. Są dwie rzeczy, które powodują klęskę człowieka: pierwsza, to, gdy się nie słucha nikogo, druga, gdy słucha się wszystkich.

Musisz wiedzieć, kogo słuchać. Świat bez przerwy zarzuca nas śmietnikiem bezużytecznych informacji. Czy umiesz wyselekcjonować ziarno z plew? Wyznacznikiem tego, czy umiesz jest jakość Twojego życia.
Stare polskie przysłowie mówi: “Kto z kim przestaje, takim się staje”. Badania psychologów potwierdziły, że to, kim się stajemy, jest wynikiem naszych kontaktów z ludźmi. Jaki z tego wniosek? – Jeżeli chcesz coś w życiu osiągnąć, to staraj się jak najczęściej przebywać z ludźmi, którzy już to osiągnęli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *